header
  Informacje o Izbie
  Wydawcy w Izbie
  Polski rynek prasowy
  Aktualności
  Szkolenia
  Regulacje prawne
  Dokumenty IWP
  Kodeks Wydawców
  Biuletyn
  Biuletyn Europejski IWP
  Kolporterzy
  Organizacje w Polsce
  Organizacje międzynarodowe
  Kontakt
  Warto przeczytać

footer
 
 
   
   
  © IWP 2003
born in
IC Media
>>Informacje o działalności IWP i wydarzeniach związanych z rynkiem prasowym
<<wróć do listy aktualności

  Komunikat Komisji Europejskiej nt. ochrony własności intelektualnej/12/12/2017  


29 listopada, w dniu, w którym w Parlamencie Europejskim odbywała się – z udziałem IWP – debata pt. „Dlaczego wydawcom należą się prawa pokrewne” Komisja Europejska wydała komunikat prasowy pt. „Własność intelektualna: Ochrona europejskiej wiedzy fachowej i czołowej pozycji Europy w dziedzinie innowacji”.

Komisja przedstawia w nim działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony praw własności intelektualnej, które zachęcą europejskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza MŚP i przedsiębiorstwa typu start-up, do inwestowania w innowacje i kreatywność.

Jak stwierdza się w komunikacie, inicjatywy mają ułatwić skuteczne działania przeciwko naruszeniom praw własności intelektualnej i rozwiązywanie transgranicznych sporów sądowych, a ponadto być odpowiedzią na fakt że 5 proc. towarów przywożonych do UE (o łącznej wartości 85 mld euro) to produkty podrabiane lub pirackie.

Przyjęte środki obejmują nasilenie walki z podrabianiem i piractwem, zarówno w odniesieniu do podrabiania produktów i marek, jak i zwalczania nielegalnych treści.

Jak stwierdzono w komunikacie, Komisja dąży do pozbawienia sprawców naruszeń na skalę komercyjną przychodów, dzięki którym ich działalność przestępcza jest opłacalna – to podejście polegające na tzw. „podążaniu śladem pieniądza”, które skupia się na „grubych rybach”, a nie na jednostkach. Zapewnia ono również dostosowanie działań w zakresie egzekwowania prawa do wymogów epoki cyfrowej.

Pełna treść komunikatu Komisji Europejskiej w internecie pod adresem: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-4942_pl.htm

 

 
Generated with CodeCharge Studio