30 redakcji z wspólnym apelem. Nie zgadzają się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym

30 redakcji z wspólnym apelem. Nie zgadzają się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym

W reakcji na wykluczenie polskich mediów z terenu objętego stanem wyjątkowym, przedstawiciele trzydziestu redakcji wystosowali wspólny apel do rządzących. W związku z jego obwieszczeniem dziennikarze zorganizowali we wtorek 14 września wspólną konferencję prasową. Oświadczenie podpisało 30 redakcji mediów ogólnopolskich oraz dziennikarskich organizacji.

Podczas konferencji prasowej pod Sejmem dziennikarze argumentowali. – Działania władz są sprzeczne z zasadą wolności słowa, stanowią też przejaw niezgodnego z prawem prasowym utrudniania pracy dziennikarzom i tłumienia krytyki prasowej. Informujemy władze Rzeczpospolitej i opinię publiczną, że nie zgadzamy się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym. Oznacza on odebranie nam możliwości wypełniania misji naszego zawodu, a społeczeństwu konstytucyjnego prawa do informacji.

– Wprowadzony przez rząd RP stan wyjątkowy na całej długości granicy Polski z Białorusią wyklucza działalność mediów. Przepisy dopuszczają swobodne poruszanie się tam osób i podmiotów świadczących szereg usług i prowadzących działalność gospodarczą – z wyłączeniem dziennikarzy i organizacji społecznych. Musi to budzić sprzeciw – to kolejny fragment wspólnego oświadczenia przedstawicieli 30 mediów ws. niedopuszczania dziennikarzy na granicę z Białorusią.

Redakcje wspólnie apelują do rządu, by zmienił zapis i wpuścił media w rejon objęty stanem wyjątkowym. – Prosimy opinię publiczną o zrozumienie i poparcie naszych działań. Celem inicjatywy nie jest przeciwdziałanie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego – napisano w oświadczeniu.

Do inicjatywy mogą przyłączać się kolejne polskie media, w tym lokalne. Zgłoszenia można wysyłać na adres: DziennikarzeNaGranicy@oko.press.

W akcji udział biorą: Onet, Wirtualna Polska, Gazeta.pl, OKO.press, TVN24, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, POLITYKA, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Wprost, Przegląd, Angora, Forum, Polityka Insight, Liberte!, Trybuna, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Press, Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Reporterzy Bez Granic, Fundacja Reporterów.