Stanowisko IWP, PIK i SDiW Repropol ws. projektu ustawy o ochronie wolności słowa w serwisach społecznościowych

Stanowisko IWP, PIK i SDiW Repropol ws. projektu ustawy o ochronie wolności słowa w serwisach społecznościowych

W dniu 20 października 2021 r. Izba Wydawców Prasy przekazała do Ministerstwa Sprawiedliwości stanowisko w sprawie projektu ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych, opublikowanego 28 września br.

Projekt zawiera parę słusznych rozwiązań (tzw. ślepe pozwy; przedstawicielstwo portalu w każdym kraju), w większości jednak projektowane regulacje są groźne m.in. dla mediów. Zamiast ukrócenia hejtu i dezinformacji w sieci mogą je zwiększyć. Poza tym ogromne przewidziane w projekcie kary administracyjne w połączeniu z wyjątkowo szeroką definicją „internetowego serwisu społecznościowego” – w której mieści się m.in. sekcja komentarzy pod publikacją prasową – przy równoczesnym nieprecyzyjnym określeniu „dezinformacji” i „treści o charakterze bezprawnym”, jak i szerokim katalogu przestępstw wymienionych w przypadku „treści o charakterze przestępnym” – mogą stać się narzędziem cenzury. Orzekać w tych sprawach ma w ekspresowym tempie 5-osobowa „Rada Wolności Słowa” powołana przez sejm na sześć lat. Projekt dubluje poza tym prace prowadzone na poziomie Unii Europejskiej nad uchwaleniem Aktu o usługach cyfrowych (DSA).

Pod stanowiskiem podpisały się również Polska Izba Książki oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL.

Pod linkiem publikujemy pismo w wersji PDF: Stanowisko IWP, SDiW REPROPOL, PIK w sprawie projektu ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych

Negatywne stanowisko wobec projektu ustawy opublikowały także Stowarzyszenie Kreatywna Polska oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.