Komisja Europejska rozpoczęła otwarte konsultacje społeczne w sprawie planowanej europejskiej ustawy o wolności mediów. Celem aktu jest ochrona pluralizmu i niezależności mediów na unijnym rynku.
Jak podkreśla wiceprzewodnicząca KE, Věra Jourová: – Media są filarem demokracji. Obecnie jednak filar ten pęka, a rządy i grupy prywatne próbują wywierać presję na media. Dlatego Komisja zaproponuje wspólne zasady i zabezpieczenia w celu ochrony niezależności i pluralizmu mediów. Dziennikarze powinni mieć możliwość wykonywania swojej pracy, informowania obywateli i rozliczania władzy bez obaw i faworyzowania. Komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, dodaje: – Musimy dopilnować, aby europejskie media pozostały niezależne, innowacyjne i zrównoważone oraz działały bez nieuzasadnionej ingerencji w ich działalność, zarówno prywatną, jak i publiczną.
Konsultacje mają pomóc zebrać opinie na temat najważniejszych kwestii wpływających na funkcjonowanie wewnętrznego rynku mediów, w tym różnych rodzajów ingerencji w media, a także trendów gospodarczych. Obejmują one trzy główne obszary dotyczące problemów i:
- koncentrują się na przejrzystości i niezależności (np. kontrola transakcji na rynku mediów, przejrzystość własności mediów i pomiar oglądalności),
- na warunkach ich zdrowego funkcjonowania (np. ekspozycja opinii publicznej na pluralizm poglądów, innowacyjność mediów na rynku UE),
- na sprawiedliwej alokacji zasobów państwowych (np. niezależność mediów publicznych, przejrzystość i sprawiedliwa dystrybucja reklam państwowych).
Wniosek ma zostać przedstawiony przez KE w trzecim kwartale tego roku. Opinie można przekazywać do 21 marca 2022 r. na portalu „Have your say”..