Skarga wydawcy Portalu Kujawskiego do UOKiK na lokalną gazetę samorządową

Skarga wydawcy Portalu Kujawskiego do UOKiK na lokalną gazetę samorządową

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych poparło skargę wydawcy bydgoskiego Portalu Kujawskiego Łukasza Religi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak informuje Presserwis Religa skarży lokalne wydawnictwo należące do miasta Bydgoszcz i uważa, że tamtejszy urząd miejski nieuczciwie konkuruje z innymi lokalnymi i regionalnymi mediami. Przypomnijmy, że Izba Wydawców Prasy od lat postuluje wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez samorządy.

Wydawca Portalu Kujawskiego wysłał do UOKiK skargę na magistracką gazetę i portal „Bydgoszcz Informuje”. Łukasz Religa twierdzi, że miasto tworzy nieuczciwą konkurencję dla innych mediów wydawanych w Bydgoszczy i przewiduje, że przez to niezależne lokalne media mogą w ciągu kilku miesięcy upaść.

Religa twierdzi, że w 2023 roku Bydgoszcz chce wydać na media 650 tys. zł. – Nakład papierowego wydania „Bydgoszcz Informuje” to 30 tys. rozdawanych za darmo egzemplarzy. Z badań zamówionych przez miasto wynika, że czyta je 29 proc. mieszkańców, co znaczyłoby, że każdy egzemplarz czytają więcej niż trzy osoby. To niemożliwe – uważa Religa, którego portal, utrzymujący opiniotwórczy charakter, odwiedza co miesiąc od 60 do 70 tys. lokalnych użytkowników.

– Wydawanie własnych mediów przez samorządy to praktyka dewastująca rynek mediów lokalnych, która rozprzestrzeniła się w całej Polsce, na wszystkich poziomach samorządowych – napisała w stanowisku Rada Wydawców SGL. – Ich cel jest jeden: promocja władzy. Media te nie pełnią funkcji informacyjnych ani kontrolnych, nie przekazują mieszkańcom prawdziwego obrazu lokalnej rzeczywistości, ale wypaczają ten obraz na korzyść rządzących.

Jesienią 2022 r. zabrał głos rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek: – Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego zaburza konkurencję i utrudnia sprawne funkcjonowanie mediów niepublicznych – uważa RPO. Od 2016 r. biuro rzecznika postuluje o wprowadzenie ustawowego zakazu wydawania prasy finansowanej pośrednio lub bezpośrednio przez samorząd terytorialny.

* Przypomnijmy, że Izba Wydawców Prasy od dawna postuluje wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez samorządy (tylko biuletyny informacyjne). Już w 2004 roku IWP wraz Senatem RP zorganizowała konferencję, na której wspólnie sformułowano taki postulat. W następnych latach Izba, wspólnie z SGL, SPL i HFPC oraz we współpracy z kolejnymi RPO, wielokrotnie podnosiła tę sprawę, przedstawiając konkretne propozycje rozwiązań prawnych. Niestety, dotąd bez skutku, nie uzyskaliśmy poparcia żadnego z rządów.