Meta grozi usunięciem treści informacyjnych wydawców w amerykańskim stanie Kalifornia

Meta grozi usunięciem treści informacyjnych wydawców w amerykańskim stanie Kalifornia

Właściciel Facebooka koncern Meta zagroził usunięciem ze swojej platformy treści wytwarzanych przez wydawców jeśli lokalne władze amerykańskiego stanu Kalifornia przyjmą ustawę zmuszającą firmy technologiczne do płacenia wydawcom za treści dziennikarskie.

Ustawa o nazwie „California Journalism Preservation Act” wymagałaby od platform cyfrowych wnoszenie „opłat za korzystanie z dziennikarstwa” dostawcom wiadomości, których prace pojawiają się w ich usługach.

Andy Stone, rzecznik koncernu Meta, opublikował na Twitterze oświadczenie gdzie nazwał ustawę „funduszem łapówkowym”. Stone twierdzi, że przyniesie ona korzyści przede wszystkim „dużym firmom medialnym spoza stanu pod pozorem pomocy kalifornijskim wydawcom”.

Koncern Meta nie chce się zgodzić na wypłacanie podobnych rekompensat w innych krajach, m.in. zagroził władzom w Kanadzie podobnymi wyłączeniami treści wydawców. W UE wprowadzono regulacje prawną, dyrektywę DSM, na podstawie której koncern taki jak Meta podzieli się zyskiem z wydawcami

Tymczasem spółka Facebook Poland (należąca do Meta) zakończyła miniony rok na plusie i jej przychody ze sprzedaży w Polsce m.in. reklam wzrosły o 25 proc., z 1,2 do 1,5 mld zł. Meta, jako właściciel Facebooka, jest jednym z BigTechów, którego obejmą w Polsce regulacje prawne unijnej dyrektywy DSM.

IWP, Repropol i ZAiKS połączyły właśnie siły w walce o uczciwe wynagradzanie dziennikarzy za wykorzystywanie ich pracy przez cyfrowych gigantów i rozpoczęły kampanię edukacyjną pod nazwą Nauczciwychwarunkach.pl.