Indonezja jest kolejnym krajem wprowadzającym przepisy zobowiązujące platformy cyfrowe do płacenia mediom za wykorzystywane treści – podaje agencja Reuters. Prezydent Indonezji Joko Widodo, który we wtorek podpisał stosowne rozporządzenie powiedział, że posunięcie ma na celu wyrównanie szans między branżą medialną a BigTech-ami.
Rozporządzenie wymienia platformy cyfrowe, a w Indonezji (kraju liczącym ponad 270 mln mieszkańców) obejmuje Meta Platforms (Facebook) i Alphabet Inc’s (wyszukiwarka Google) oraz niektóre lokalne agregatory. Koncern Google zapowiedział, że przeanalizuje rozporządzenie a jednocześnie podkreśla, że współpracował z wydawcami i rządem w celu zbudowania zrównoważonego ekosystemu wiadomości w Indonezji. W 2023 roku Google twierdził, że rozporządzenie ograniczy w Indonezji publiczny dostęp do różnych źródeł wiadomości, zamiast promować wysokiej jakości dziennikarstwo. Z kolei minister komunikacji i informacji Indonezji, Budi Arie Setiadi, przekazał w swoim oświadczeniu, że rozporządzenie jest częścią rządowych wysiłków na rzecz zapewnienia, że firmy medialne „nie są niszczone” przez platformy cyfrowe
Rozporządzenie procedowano trzy lata temu, a jego treść zamieszczona na stronie internetowej rządu sugeruje, że współpraca między platformami cyfrowymi a firmami medialnymi może mieć formę płacenia licencji lub udostępniania danych użytkowników wiadomości. Utworzony zostanie komitet, który sprawdzi czy platformy cyfrowe wypełniają swoje obowiązki wobec wydawców.
Samo rozporządzenie wejdzie w życie za sześć miesięcy.