Setki wydawców – łącznie około 400 tytułów prasowych, portali, serwisów informacyjnych ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, nadawców telewizyjnych i radiowych – wzięło udział w czwartkowej (4 lipca) akcji, proteście przeciwko wadliwej implementacji dyrektywy o prawach pokrewnych wydawców; akcji informującej odbiorców o problemie, ale skierowanej głównie do polityków. Wiele publikacji, wywiadów, telewizyjnych serwisów informacyjnych i czołówek radiowych, poświęconych tematowi tak istotnemu dla dalszych negocjacji platformami cyfrowymi, do jakich dojdzie po implementacji dyrektywy dotyczącej praw pokrewnych.
O tym, że wspólnie poruszyliśmy właściwą strunę, świadczą liczne publiczne reakcje polityków. Świadczą o tym także sygnalizowane przez wielu wydawców blokady nakładane przez Facebooka na posty lub całe profile, gdzie pojawiały się treści dotyczące akcji. Także w wynikach wyszukiwania nastąpiły zmiany i widoczność linków do treści wydawców w wyszukiwarce istotnie się zmieniła.
Izba Wydawców Prasy bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom czwartkowej akcji za profesjonalizm i zaangażowanie w realizacji wspólnego celu. Wydawcom, redakcjom, pracownikom wydawnictw i dziennikarzom. Dziękujemy wspierającym nas ekspertom.
Podziękowania składamy też organizacjom współpracującym w tej akcji z Izbą:
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol,
Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych,
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych,
Stowarzyszenie Mediów Lokalnych.
Dziękujemy także wszystkim, którzy na swoich prywatnych profilach informowali o akcji oraz jej celach.
Dziękujemy też wszystkim organizacjom i instytucjom, które wyraziły poparcie dla naszych działań.
Dziękujemy wszystkim, którzy podzielają nasze przekonanie, że wszyscy Polacy mają prawo oczekiwać od swego Rządu i Parlamentu wsparcia krajowych mediów. Mediów wolnych i demokratycznych, wolnych także od nacisków i nieuczciwej eksploatacji, by mogły nadal pełnić swą służbę profesjonalnego dziennikarstwa.
Mamy nadzieję, że tę naszą wiarę podzielą też w końcu nasi przedstawiciele we władzach państwa.