Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przyjęła założenia, które mają prowadzić do częściowej depenalizacji art. 212 Kodeksu karnego, dotyczącego kar za zniesławienie.
Izba Wydawców Prasy od lat postulowała, by odpowiedzialność za zniesławienie regulowały przepisy prawa cywilnego, a nie karnego. Art. 212 w obecnym brzmieniu jest wykorzystywany do tłumienia debaty publicznej. Pozwy na jego bazie w licznych przypadkach miały związek z publikacją materiałów dziennikarskich. Miały wywołać efekt mrożący, zniechęcający dziennikarzy i wydawców do podejmowania tematów wskazujących na patologie życia publicznego.
Obecnie zgodnie z paragrafem 1 art. 212 Kodeksu karnego: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Par. 2. stanowi, że: „Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w paragrafie 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Izba Wydawców Prasy wraz z Helsińską Fundacją Paw Człowieka i stowarzyszeniami wydawców prasy lokalnej od bardzo wielu lat domaga się wykreślenia art. 212 z Kodeksu karnego i przeniesienia spraw związanych ze zniesławieniem do Kodeksu cywilnego.
W roku 2011, w okresie przed wyborami parlamentarnymi, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Paw Człowieka i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, we współpracy z organizacjami dziennikarskimi przeprowadziły wielomiesięczną kampanię pod hasłem „Wykreśl 212 kk”. Akcję poparło wtedy ponad 140 polityków z wszystkich formacji politycznych, a jednak – ani po tamtych wyborach, ani później – artykułu 212 z Kodeksu karnego nie wykreślono. Obiecywał to każdy kolejny minister sprawiedliwości, jednak nadal artykuł ten pozostaje w Kodeksie karnym.
Proponowane obecnie zmiany idą w dobrym kierunku, jednak zdaniem IWP, jak i innych organizacji wydawców i dziennikarzy, powinno dojść do całkowitego uchylenia art. 212. Jeśli zapowiedziane zmiany zostaną wprowadzone, to osobie skazanej z tego przepisu nie będzie już, co prawda, grozić więzienie, ale nadal będzie ona formalnie przestępcą kryminalnym, ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami w życiu zawodowym i osobistym. Nadal więc obawa zarówno przed skazaniem, jak i uciążliwą, represyjną procedurą, wywierać będą tzw. efekt mrożący i wpływać na ograniczenie debaty publicznej. Dlatego też Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Paw Człowieka, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi wydawców i dziennikarzy wystosowały opublikowany w dniu 29 stycznia apel w tej sprawie.
Z apelem można się zapoznać pod tym linkiem: Ponowny apel o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie