“Nie wierz w to, co widzisz” to tytuł programu walki z dezinformacją w ramach którego przez najbliższy rok prowadzony będzie cykl bezpłatnych szkoleń dla dziennikarzy i redakcji z całej Polski. Program jest prowadzony przez Stowarzyszenie Praktyków Transformacji Cyfrowej Praktycy.eu i Stowarzyszenie Pravda. Izba Wydawców Prasy wspiera cykl szkoleniowy i cały program.
Fałszywek, fake newsów, deep fake’ów stale przybywa. Sztuczna inteligencja i zmiany algorytmów w mediach społecznościowych tylko to potęgują. Skupione na faktach media zmagają się z tym problemem codziennie. Kłamstwo nie wymaga wiele pracy, bywa atrakcyjniejsze niż prawda i szybko się rozchodzi po sieci.
Projekt “Nie wierz w to, co widzisz” to pięć szkoleń z rozpoznawania dezinformacji w tekście, obrazie czy wideo, z psychologicznych i technicznych metod tworzenia “fejków”. Dziennikarze uzyskają wiedzę od ekspertów z zakresu zaawansowanych technik weryfikacji treści i metod przeciwdziałania dezinformacji. Uczestnicy, w ramach newslettera, będą otrzymywali regularnie informacje o najnowszych fake newsach w Polsce, w tym ciekawe materiały z prawem do publikacji.
Program obejmuje politykę i sprawy publiczne, ale także sprawy bieżące, życiowe, w które tak najczęściej wierzy wiele Polek i Polaków. Podatki, zdrowie, szkoła, mniejszości, wojna, UE – w tych obszarach jest tego najwięcej. Jednym z celów programu jest podniesienie odporności społeczeństwa na, tworzone w złej wierze, zewnętrzne narracje. Na dziennikarzach, którym ufają czytelnicy, ciąży teraz szczególna odpowiedzialność.
– Program przeznaczony jest dla redakcji regionalnych i lokalnych, stacji radiowych i mniejszych mediów ogólnopolskich, które takich szkoleń nie miały. Udział w programie i szkoleniach jest bezpłatny – zapewniają organizatorzy programu Paweł Nowacki i Jarosław Śliżewski (Stowarzyszenie Praktyków Transformacji Cyfrowej Praktycy.eu) oraz Jakub Śliż (Stowarzyszenie Pravda)
Aby się zapisać, organizatorzy proszą o podanie nazwiska i nazwy redakcji, dla którego pracuje zgłaszający/jąca wysyłając maila na adres: fact-checking@praktycy.eu. Więcej o programie na stronie https://fact-checking.praktycy.eu
* Projekt “Nie wierz w to co widzisz” wspiera Europejski Fundusz Mediów i Informacji (European Media and Information Fund, EMIF).