10 listopada 2020 r. hiszpańska organizacja zbiorowego zarządzania reprezentująca wydawców prasy – CEDRO = złożyła pozew przeciwko Google za niepłacenie należnych wydawcom honorariów autorskich. Wartość sporu to 1,1 mln euro.
W Hiszpanii od 2015 r. istnieje prawo, które pozwala każdemu na korzystanie z materiałów prasowych wydawców, pod warunkiem zapłaty rekompensaty (art. 32.2 hiszpańskiej ustawy prawnoautorskiej). Jest to forma dozwolonego użytku obwarowana koniecznością zapłaty stosownego wynagrodzenia, zgodnie z przyjętą tabelą.
Google do tej pory nie płaci, pomimo agregowania fragmentów wiadomości z cyfrowych wydań gazet i czasopism w usłudze Google Discover (w odróżnieniu od „zwykłej wyszukiwarki” Google Discover sam wybiera i wyświetla treści zgodnie z historią wyszukiwań, aktywnością w sieci i w ten sposób ustalonymi zainteresowaniami danego internauty). Podana kwota jest wstępnym szacunkiem CEDRO i po otrzymaniu od koncernu konkretnych danych może znacząco wrosnąć, nawet do 14 mln euro.
Obecnie CEDRO zbiera już środki dla wydawców (szacunkowo około 1 mln euro rocznie) od trzech innych agregatorów treści – umowy są podpisane z firmami Upday, Squid oraz Huawei. Firmy te zadowoleniem przyjęły działania CEDRO, gdyż do tej pory cały czas z trudem rywalizowały i nadal rywalizują z amerykańskim gigantem.
Więcej informacji o pozwie w komunikacie prasowym CEDRO: https://www.cedro.org/actualidad/noticias/noticia/2020/11/11/cedro-demanda-google-impago-derechos-de-autor-google-discover