W dniach 4–5 marca 2024 roku w Mikołajkach odbywał się IX Europejski Kongres Samorządów, organizowany przez Instytut Wschodni. Izba Wydawców Prasy była jednym z partnerów organizacji Kongresu.
W ramach tego partnerstwa Izba, we współpracy ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych, zorganizowała panel dyskusyjny pt. „Media samorządowe – składnik demokracji czy autorytaryzmu”. Moderatorem dyskusji był Dominik Księski – wydawca i redaktor naczelny „Tygodnika Pałuki” i członek zarządu IWP. Dyskutowali Marek Frąckowiak – prezes Izby Wydawców Prasy, Andrzej Andrysiak – prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, wydawca „Gazety Radomszczańskiej”, Arkadiusz Gruchot – wydawca „Nowin Raciborskich” i innych tytułów lokalnych, Ryszard Jałoszyński – redaktor naczelny „Gazety Sołeckiej” oraz Tomasz Kowalski – redaktor naczelny portalu „Sadeczanin.info”.
W dyskusji podjęto takie zagadnienia jak: Czy prasa samorządowa jest wydawana zgodnie z polskim systemem prawnym? Media i władza – kto kogo kontroluje? Do czego jest samorządowi potrzebna prasa? Prasa samorządowa jako narzędzie osłabiania prasy prywatnej. Czy zakaz posiadania mediów przez samorządy byłby ograniczaniem wolności słowa? Czy prasa samorządowa jest dostarczycielem informacji, których nie zamieszcza prasa prywatna? Czy role urzędnika i dziennikarza są do pogodzenia?
W dyskusję włączali się także zgromadzeni na sali dziennikarze prasy lokalnej oraz samorządowcy. Konkluzją dyskusji było stwierdzenie, że prasa samorządowa wydawana za pieniądze z podatków jest nieuczciwą konkurencją dla niezależnej prasy lokalnej, wydawanej przez prywatnych wydawców.
Przypomnijmy, że Izba Wydawców Prasy od wielu lat konsekwentnie wskazuje na konieczność zakazu wydawania przez samorządy czasopism będących na ogół „głosem władzy” i niszczącej ekonomicznie lokalną prasę prywatną. Samorządy powinny bowiem wydawać wyłącznie biuletyny o jednoznacznie informacyjnym charakterze.
Zamieszczone poniżej zdjęcie pochodzi z materiałów SGL.