Kanadyjski rząd ogłosił zwiększenie ulgi podatkowej dla wydawców w 2023 r. na zatrudnianych przez nich dziennikarzy – zwrotnej ulgi podatkowej umożliwiającej kwalifikującym się redakcjom prasowym ubieganie się do 35 procent, z maksymalnie 85.000 dolarów rocznego wynagrodzenia, dla wykwalifikowanego pracownika – podaje serwis Nationalpost.com.
Rząd ogłosił, że program umożliwiający wydawcom prasowym ubieganie się o ulgę podatkową na część wynagrodzeń zatrudnianych dziennikarzy zostanie zwiększony w tym roku (poprzednio było to maks. 25% wynagrodzenia dziennikarza, do 55.000 dolarów na pracownika). Ulga podatkowa po raz pierwszy ogłoszona w 2018 r. i oficjalnie wprowadzona w budżecie federalnym na 2019 r. wspiera wydawców prasowych. Nowa ulga będzie obowiązywać z mocą wsteczną od początku tego roku, a przewiduje się, że jej koszt wyniesie 129 mln dolarów w ciągu pięciu lat.
Tylko serwisy informacyjne, które spełniają rządowe warunki bycia „wykwalifikowaną kanadyjską organizacją dziennikarską”, kwalifikują się do takiej ulgi podatkowej. Aby to zrobić, muszą one być „zaangażowane w produkcję oryginalnych treści informacyjnych” i „koncentrować się głównie na kwestiach interesu ogólnego i relacjach z bieżących wydarzeń, w tym relacjach z instytucji i procesów demokratycznych”, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracownicy, których wynagrodzenia kwalifikują się do takiej ulgi, to ci, którzy pracują co najmniej 26 godzin tygodniowo i poświęcają co najmniej 75% swojej codziennej pracy na gromadzenie, raportowanie, pisanie lub badanie wiadomości.