Komisja Europejska przedstawiła nowy projekt przepisów wprowadzających minimalną efektywną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na poziomie 15 proc. Taki poziom uzgodniono wcześniej na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polski Instytut Ekonomiczny szacuje korzyści dla polskiego budżetu z tytułu wprowadzenia takiej minimalnej stawki CIT na ok. 800 mln euro rocznie, a Europejskie Obserwatorium Podatkowe na prawie 3,7 mld euro.
Przepisy dotkną firmy, które mają spółkę gdzieś w Unii Europejskiej (nie ma znaczenia czy działają w jednym kraju czy w kilku). Nowe regulacje obejmą m.in. globalne platformy cyfrowe, m.in.: Google, Apple, Facebook, Amazon (grupa GAFA), a podatek obejmie przedsiębiorstwa generujące co najmniej 750 mln euro skonsolidowanych rocznych przychodów. Przewidziano wyjątki, będzie można m.in. wyłączyć dochody równe 5 proc. wartości aktywów trwałych i 5 proc. kosztów wynagrodzeń.
Wprowadzenie wspólnej dla wszystkich państw UE minimalnej stawki podatku sprawi, że uciekanie z rozliczeniami CIT do rajów podatkowych stanie się nieopłacalne. Prace nad podatkiem toczyły się w OECD od kilku lat, przełomem było poparcie reformy przez kraje europejskie o niskich stawkach – takich jak: Węgry i Estonia. Szczególnie istotna okazała się zgoda Irlandii, w której europejskie siedziby ma większość amerykańskich cyfrowych platform. Stawka podatku od firm wynosi w Irlandii 12,5 proc., a w szczególnych przypadkach jest nawet zerowa.
Źródło https://podatki.gazetaprawna.pl