26 marca w kinie „Stolica-Iluzjon” odbyło się 9. Forum Prawa Autorskiego, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem głównym tematem debaty było funkcjonowanie organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W forum uczestniczyli przedstawiciele licznych organizacji, stowarzyszeń zrzeszających twórców i producentów kultury, przedstawiciele OZZ, a także niektórzy przedstawiciele tzw. użytkowników praw, czyli firm korzystających z dzieł, m.in. platform internetowych i producentów urządzeń do kopiowania i odtwarzania dzieł. Środowisko wydawców prasy i dziennikarzy reprezentowali przedstawiciele Izby Wydawców Prasy oraz SDiW Repropol.
Niemal wszyscy uczestnicy forum, zwłaszcza twórcy, podkreślali znaczenie istnienia i działania organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w ochronie i egzekucji ich praw oraz należnych wynagrodzeń oraz rekompensat od korporacji korzystających z dzieł autorskich. Tylko przedstawiciele tych korporacji i reprezentujących ich organizacji usiłowali to znaczenie OZZ podważyć.
Jednym z głównych tematów poruszanych przez twórców i producentów kultury była kwestia należnych twórcom i wydawcom opłat reprograficznych, w kontekście tzw. listy czystych nośników. Wskazywano na konieczność pilnej aktualizacji wykazu urządzeń służących do kopiowania i przechowywania utworów, szczególnie dopisanie do niej najpowszechniej od dawna do tego używanych smartfonów i laptopów. Urządzenia te są na podobnych listach w większości krajów europejskich, tymczasem w Polsce od kilkunastu lat objęcie ich opłatami reprograficznymi blokowane jest skutecznie przez lobby producentów urządzeń i – niestety – kolejne rządy RP nie rozwiązują tej kwestii. W zgodnej opinii twórców, wydawców i reprezentujących ich organizacji szkodzi to polskiej kulturze.