Amerykański resort finansów poinformował, że USA osiągnęły porozumienie z Francją, Włochami, Hiszpanią i Wielką Brytanią w sprawie podatku cyfrowego. Jednocześnie Stany Zjednoczone wycofają karne cła na dobra importowane z tych krajów, wprowadzone w związku z opodatkowaniem cyfrowych platform. Porozumienie to jest konsekwencją ustaleń w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
OECD informowało wcześniej, że 136 państw zawarło umowę w sprawie podatku cyfrowego, zwanego GAFA, co oznacza objęcie podatkami firm, a z drugiej wprowadzenie minimalnych obciążeń fiskalnych, by uniknąć optymalizacji podatkowej. Umowa będzie funkcjonowała od końca 2023 roku lub od początku 2024 r.
W oczekiwaniu na wejście w życie przepisów podatki wprowadzone w poszczególnych krajach będą zapisane na poczet przyszłych dochodów firm technologicznych – poinformował resort finansów USA. Niektóre państwa europejskie, mimo groźby retorsji ze strony USA, zdecydowały się samodzielnie wprowadzić taki podatek, np. Francja nałożyła w 2019 r. 3-procentowy podatek na firmy z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami w tym kraju powyżej 25 mln euro rocznie.
Podatek cyfrowy ma uszczelniać system fiskalny, ponieważ firmy technologiczne, a zwłaszcza z grupy GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple,) osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce nie płacą podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie podatków nie ma lub gdzie są niskie.
Źródło PAP