Prezydent podpisał ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Prezydent podpisał ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Ustawa uprawniająca wydawców prasy do otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z ich treści przez platformy cyfrowe została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę – poinformowało w piątek 16 sierpnia Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Pod koniec lipca Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nimi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł podjąć interwencję w sporach między wydawcami a Big Tech-ami, gdyby w rozsądnym czasie nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii wynagrodzenia za korzystanie z treści prasowych.

Ustawa nakłada nowe zobowiązania na platformy cyfrowe i wzmacnia media w sporach o tantiemy za wykorzystywanie w internecie treści dziennikarskich. Nowe przepisy implementują unijne dyrektywy DSM i SATCABII. Uwzględniono w nich postulaty zgłaszane przez środowiska artystyczne oraz wydawców mediów drukowanych i cyfrowych. Ustawa w tym kształcie daje wydawcom narzędzia do negocjacji godnego wynagrodzenia od platform cyfrowych za korzystanie z ich treści.

Przypomnijmy, że 4 lipca około 400 polskich mediów wzięło udział we wspólnej akcji pt. Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Powszechny protest mediów w związku z dyskryminującym wydawców wdrażaniem dyrektywy ds. praw pokrewnych już po paru dniach przyniósł zmiany w trybie prac Senatu i Sejmu. Doszło wtedy do spotkania przedstawicieli mediów z premierem Donaldem Tuskiem a kilka dni później ruszyły prace zespołu prawników reprezentujących wydawców i dziennikarzy z przedstawicielami MKiDN.

Polska przyjęła w końcu 3 lata po terminie unijną dyrektywę o prawach autorskich i prawach pokrewnych.