Stowarzyszenie Gazet Lokalnych przygotowało założenia do ustawy wprowadzającej krajowy program wsparcia mediów lokalnych jako jednego z najważniejszych elementów lokalnej demokracji. Podobne krajowe programy wsparcia prowadzi już kilkanaście krajów. Zdaniem IWP taki fundusz jest potrzebny całej prasie, a szczególnie mediom lokalnym.
Jak podaje w swojej informacji SGL powodem przygotowania założeń takiej ustawy jest bardzo trudna sytuacji w jakiej jest lokalna prasa. A powodem takiej sytuacji są m.in.: „duopol Big Tech-ów na rynku reklamowym, zdemolowanie części rynku kolporterskiego w małych miejscowościach przez Ruch oraz ekspansja propagandowych wydawnictw samorządowych powodują, że lokalna prasa (rozumiana jako wydawnictwa papierowe i internetowe), jest w bardzo trudnej sytuacji. Największy wpływ na nią mają czynniki zewnętrzne, niezależne od samych wydawnictw. Aby ten segment mediów przetrwał, konieczny jest systemowy program wsparcia, który wspomoże małe wydawnictwa w utrzymaniu niezależności i procesie zmian technologicznych” – czytamy w oświadczeniu.
SGL uważa, że dla skuteczności programu niezbędne jest ustalenie niezależnego od władz państwowych i samorządowych Operatora Programu. Stowarzyszenie proponuje, by tym operatorem była Izba Wydawców Prasy, „organizacja zrzeszająca wydawców różnych segmentów, m.in. ogólnoinformacyjnych, branżowych, ogólnopolskich, regionalnych, lokalnych, pism kolorowych – posiadająca olbrzymi autorytet w branży”.
Zdaniem IWP to bardzo rozsądny pomysł, by operatorem takiego programu była Izba Wydawców Prasy. – Moim zdaniem nie ma lepszego operatora jak właśnie Izba Wydawców Prasy, która zna realia rynku, ma autorytet wśród wydawców, co zresztą podkreślają autorzy tego projektu, i z całą pewnością jest w stanie zadbać o właściwe wykorzystanie tych funduszy, lepiej, moim zdaniem, niż jakakolwiek inna instytucja – podkreśla Marek Frąckowiak, prezes IWP. – Na dodatek jako izba gospodarcza ma ustawowe możliwości wykonywania pewnych zadań zleconych przez rząd.
Zdaniem prezesa IWP taki fundusz jest potrzebny całej prasie, a szczególnie mediom lokalnym. Sektorowi pomogłaby też realizacja dawnej obietnicy ze strony rządzących, czyli zerowa stawka VAT dla prasy.
Pełna treść założeń przygotowanej przez SGL do ustawy dostępna pod tym linkiem