European Magazine Media Association (EMMA), European Newspaper Publishers’ Association (ENPA) i News Media Europe (NME) zwróciły uwagę na ogłoszenie przez Google testu mającego na celu zablokowanie europejskich treści prasowych w Google News, Search i Discover. Według Google test ten dotknie 1% użytkowników w Belgii, Chorwacji, Danii, Grecji, Włoszech, Holandii, Polsce i Hiszpanii. Francja została pierwotnie uwzględniona na liście krajów docelowych, ale próba ta została słusznie zablokowana po decyzjach sądowych.
Google nie skonsultował się z wydawcami prasowymi ani stowarzyszeniami wydawców prasowych w sprawie tego badania, ani ich o nim nie poinformował. Jego ogłoszenie było zatem całkowitym zaskoczeniem. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni brakiem informacji i przejrzystości tej inicjatywy, a także konsekwencjami, jakie może ona mieć dla europejskich wydawców prasowych. Dlatego wzywamy Google do zawieszenia testów ze skutkiem natychmiastowym i rozpoczęcia dialogu z europejskim sektorem wydawców prasowych w celu konstruktywnego i przejrzystego uzgodnienia wspólnej drogi naprzód.
➢Znaczenie treści prasowych w modelu przychodów Google jest od dawna przedmiotem dyskusji, a Google do tej pory nie był zbyt przejrzysty. Jednostronne ogłoszenie przez Google ograniczenia treści prasowych jest nie tylko niewłaściwą reakcją na kwestię przejrzystości, ale także niedopuszczalnym posunięciem – Google będzie oceniać Google na podstawie parametrów badawczych określonych przez Google.
➢Zwracamy uwagę, że od lat firmy technologiczne systematycznie przedstawiają wartość naszych treści prasowych, na przykład w wyszukiwarce, znacznie mniejszą niż jest w rzeczywistości i to bez jakiegokolwiek uzasadnienia.
➢Zwłaszcza w przypadku gatekeepera (strażnika dostępu), jakim jest Google, kluczowe jest, aby wszelkie potencjalne badania były przeprowadzane w sposób w pełni przejrzysty i terminowo konsultowane z wydawcami, niezależnie testowane i weryfikowane przez niezależne strony trzecie, a wyniki były udostępniane publicznie.
Izba Wydawców Prasy jest członkiem EMMA i ENPA.
Stanowisko europejskich organizacji w j. angielskim dostępne na stronie pod tym linkiem.