Sędzia Sądu Okręgowego w Delaware Stephanos Bibas we wtorek 11 lutego wydał wyrok na korzyść Thomson Reuters w procesie o naruszenie praw autorskich przeciwko Ross Intelligence – startupowi używającemu sztucznej inteligencji AI. To jeden z pierwszych sądowych wyroków, które dotyczą legalności narzędzi sztucznej inteligencji i sposobu ich szkolenia, często przy użyciu danych wydawców uzyskanych bez licencji lub zgody, a chronionych prawami autorskimi,
Uczciwe użycie to zasada, która w pewnych okolicznościach pozwala na nieautoryzowane użycie utworów chronionych prawem autorskim. Taka interpretacja jest kluczowym argumentem dla firm technologicznych, w tym OpenAI, Microsoft i Meta Platforms, by używać treści wydawców do szkolenia algorytmów AI, ale nie płacić.
Thomson Reuters pozwał Ross Intelligence za użycie wyszukiwarki Westlaw, która indeksuje wiele materiałów, które nie są chronione prawem autorskim (jak np. decyzje prawne), ale są uzupełniane własnymi treściami firmy Thomson Reuters. Sprawa dotyczyła nieuprawnionego korzystania z cudzego dorobku dla stworzenia konkurencyjnego produktu przez Ross Intelligence.
Firmy i startupy technologiczne używające AI twierdzą, że generacyjne systemy sztucznej inteligencji wykorzystują materiały chronione prawami autorskimi, badając je, by nauczyć się tworzyć nowe treści, podczas gdy właściciele praw autorskich twierdzą, że firmy korzystające z algorytmów AI wykorzystują ich pracę do generowania konkurencyjnych treści, które zagrażają ich dotychczasowym źródłom utrzymania.
Źródło https://www.theverge.com