Twitter zapowiedział, że od 5 marca zacznie oznaczać jako fałszywe i usuwać wszystkie tweety zawierające cyfrowo zmanipulowane filmy i zdjęcia, których celem będzie celowe mylenie użytkowników i szerzenie dezinformacji – podała agencja Reutera. Twitter jest obecnie chyba najpopularniejszym medium społecznościowym wśród dziennikarzy i mediów; swoje newsy podaje tu wiele gazet, serwisów www, stacji tv i radiowych.
Jak zapowiada firma tzw. treści deepfake, czyli np. filmy sfabrykowane z użyciem sztucznej inteligencji, dzięki której tworzy się hiperrealistyczne materiały zostaną oznaczone etykietą „fałszywe”. Tego typu etykieta zostanie nałożona na wszystkie treści, które uznane zostaną za wyraźnie i celowo zmanipulowane lub sfabrykowane, niezależnie od tego jaka technologia została użyta do ich modyfikacji. Twitter zapowiedział też, że będzie bezwzględnie usuwał wszelkie celowo zmanipulowane materiały, które mogą być szkodliwe dla użytkowników i zawierać treści prowokujące niepokoje społeczne, niosące realne zagrożenie dla zdrowia internautów lub ryzyko naruszenia ich prywatności.
Firma przyznaje, że chce w określaniu co jest prawdziwym a co zmanipulowanym materiałem korzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów.
Zapowiedź Twittera opublikowana 4 lutego na blogu serwisu ma związek z tegorocznymi wyborami prezydenckimi w USA i obawą przed licznymi manipulacjami. Wcześniej koncern Google zadeklarował, że będzie usuwał wszystkie materiały, co do których jest podejrzenie, iż zostały przerobione w celu szerzenia dezinformacji. Z kolei TikTok w styczniu nałożył zakaz na fake newsy, a Facebook zapowiedział, że też będzie usuwał fałszywe treści, w tym zmodyfikowane filmy, ale zostawi np. treści satyryczne.