Gazety „Chicago Tribune” i „New York Daily News” oraz 6 innych dużych amerykańskich wydawców pozwało firmy OpenAI i Microsoft o wykorzystywanie dzieł chronionych prawem autorskim do szkolenia swoich algorytmów bez wynagrodzenia dla właścicieli tych treści. Pozywający zarzucają OpenAI i Microsoft wykorzystywanie artykułów prasowych do szkolenia i uruchamiania narzędzi sztucznej inteligencji, w tym słynnego już ChatGPT. Właścicielem wszystkich 8 gazet jest Alden Global Capital, fundusz inwestycyjny z siedzibą w Nowym Jorku.
Wydawcy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że chatboty takie jak ChatGPT mogą przejąć ich biznes co miałoby doprowadzić do kolejnej fali zwolnień i bankructw w branży. Obie firmy zastosowały modele sztucznej inteligencji (LLM), ale by taki model mógł powstać, musi zostać wcześniej zasilony ogromną liczbą danych treningowych, dzięki którym nauczy się prawidłowości rządzących językiem. Kiedy rozpozna prawidłowości, będzie mógł poprawnie odpowiadać użytkownikowi. Podstawą pozwu wydawców jest właśnie pochodzenie tych danych – od wydawców i stosownego wynagrodzenia.
Firmy Axel Springer a także Financial Times podpisały umowy z OpenAI, aby niektóre ich treści pojawiały się w odpowiedziach na pytania zadawane w ChatGPT. Z kolei „The New York Times” złożył podobny pozew, ale – jak na razie – Google, Microsoft i OpenAI oraz inne firmy zajmujące się AI upierają się, że wykorzystywanie artykułów prasowych w publicznej sieci do szkolenia algorytmów leżących u podstaw ich narzędzi sztucznej inteligencji kwalifikuje się jako dozwolony użytek.
Źródło: https://www.axios.com