Stowarzyszenie Kreatywna Polska, którego członkiem jest Izba Wydawców Prasy, było organizatorem II Forum Kreatywności: „Prawo czy bezprawie. Przyszłość prawa autorskiego w internecie”, które odbyło się w środę 23 kwietnia, w warszawskim kinie „Kultura”. Tematem przewodnim debat i wystąpień była przyszłość prawa autorskiego w internecie oraz problemy wiążące się z implementacją dyrektywy ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na Jednolitym Rynku Cyfrowym (dyrektywa DSM). Warto przypomnieć, że Polska jest ostatnim krajem UE, który nie wdrożył jeszcze dyrektywy cyfrowej do prawa krajowego. Uczestnicy debat i dyskusji szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego dyrektywa ta jest tak ważna i w jaki sposób dotyczy twórców jak i odbiorców.
W panelach dyskusyjnych brali udział przedstawiciele wielu branż związanych z kulturą oraz naukowcy. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele IWP: mec. Jacek Wojtaś – koordynator ds. europejskich Izby Wydawców Prasy i wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców „REPROPOL” oraz ekspert IWP dr Damian Flisak.
Stowarzyszenie Kreatywna Polska zorganizuje w tym roku jeszcze dwie edycje Forum Kreatywności. Wydarzenie każdorazowo jest organizowane w Kinie Kultura i, tak jak pierwsze Forum, transmitowane online. Planowane terminy kolejnych to 11 czerwca oraz 15 października 2024.
Panel „Dlaczego dyrektywa DSM jest ważna i co daje twórcom” poprowadził Piotr Maślak – Dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych w TVP, a udział wzięli: Anna Misiewicz – Kierownik Zespołu ds. Relacji Zagranicznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Barbara Jóźwiak – Prezes zarządu Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, Małgorzata Machczyńska – Radca prawny SFP-ZAPA , Marek Staszewski – Pełnomocnik Prawny Związku Producentów Audio Video, mec. Jacek Wojtaś – koordynator ds. europejskich Izby Wydawców Prasy i wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców „REPROPOL”